KLASİK OTOMOBİL MÜZAYEDESİ

Değerli Klasik Otomobil Severler,

Ülkemizde ilk defa yapılacak olan Klasik Otomobil Festivali kapsamında düzenlenecek Klasik Otomobil Müzayedesi’ne katılacak birbirinden güzel ve değerli araçları sizlerin dikkatinize sunuyor ve bu kapsamda ilgilenenlerin bu fırsatı kaçırmayarak değerlendireceklerini düşünüyoruz.

Festival Komitesi, Müzayede bölümü olarak yaptığımız titiz çalışmalar sonucunda toplam 11 adet otomobili müzayedeye çıkarma kararı aldık. Araçlardan 6 tanesi Amerikan menşeli, 1 tanesi yerli üretim, geri kalan 4 tanesi Avrupa üretimi olup, hemen hemen hepsi kendi kulvarlarında aranan, yatırım değeri olan ve ileride daha da değerlenecek olan araçlardır.

Müzayede, konusunda uzman bir kuruluş olan Borusan Manheim Türkiye tarafından yönetilecek olup, 1 Temmuz 2018 Pazar günü saat 15:00’de İstanbul Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezinde yapılacaktır. Müzayedeye katılacak araçlar 25 Haziran 2018 tarihinden itibaren Tüyap Fuar Merkezinde görülebilir. Müzayedeye katılımcı olarak araç almak isteyenlerin, Müzayede öncesinde Klasik Otomobil Özel Arttırma Hizmetleri Sözleşmesi’ni okuyarak şartları kabul etmiş ve imzalamış olmaları gerekmektedir.

Bu vesile ile siz değerli klasik otomobil severleri 29 -30 Haziran ve 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenecek festivalimize ve müzayedemize bekliyor, satıcı ve alıcılar için keyifli ve kazançlı bir alışveriş ortamı olmasını diliyoruz.

Sevgi ve Saygılarımızla,

Klasik Otomobil Festival KomitesiKLASİK OTOMOBİL FESTİVALİ MÜZAYEDE ARAÇLARI

Cord Amerikan Auburn Otomobil Fabrikası tarafından 1929-1932 yılları arasında aralıksız, sonrasında ise 1936-1937 yılları arasında üretim yapmış, otomobil dünyasına getirdikleri ile ünlü, lüks ve biraz da farklı olmak isteyenlerin sahip olduğu bir araba markasıdır. Cord’un otomobil endüstrisine getirdiği yeniliklerden en önemli ve dikkat çekenlerinden bazılarını; ilk önden çekişli Amerikan otomobili olması (L-29 modelinde), kapanabilir/gizli ön farların ilk defa bir arabada uygulanması (810 modelinde) olarak sayabiliriz

Önden çekişli araba düşüncesi Amerika’da 1980 yılından sonra kabul edilebilir bir hal almıştır. Önden çekişli arabalar listesinde; 1934 yılında Citroen’in “Traction Avant” modeli, Ford’un Alman malı bazı Taunus modelleri, G.M.’un 1966 model Olds Toronado’su, 1967’de Cadillac’ın Eldorado’sunu sayabiliriz. Kişisel lüks arabalar listesinde, G.M.’un iki arabası, özellikle Toronado önden çekiş ilhamını Cord’dan almıştır. Cord 810 modelinin gövde dizaynı Gordon M. Buehrig ve ekibi tarafindan yapılmıştır. Arabada neredeyse krom hiç kullanılmamıştır, yeni model çok alçaktır, bu yüzden marşpiyel yapısı yoktur. Tekerlekleri tamamen üstten kaplayan çamurluk yapısı ve bu çamurluklarda kapanan/gizli far yapısı dikkat çekmektedir. Bu far yapısının motorunu çalıstıran ve kontrolünü sağlayan düğmeler ön torpidoda yer almaktadır.

Bunun yanında, gösterge tablosunda bir takometre/devir saati ve radyo vardır. Büyük boyutlu bir V8 motor, arabanın kaputunun altında yatmaktadır.

Bu yeni araba, 1936 yılının Kasım ayında Newyork Araba Fuarı’nda çok büyük bir sansasyon yaratmıştır. 810 modelinin çevresinde büyük bir kalabalık toplanmış, ziyaretçiler Cord 810 modelinin standının önünde arabayı görebilmek için izdiham yaratmıştır. Fuar sırasında bir çok sipariş alınmış, fakat arabalar bir sonraki Şubat ayına kadar yetiştirilememiştir. Citroen Traction Avant’da olduğu gibi şanzıman motorun önünde yer almıştır. Sonuç- ta, ön tekerlekler motordan oldukça önde yer almıştır. Bu sayede arabanın tabanı, o zamandaki diğer benzer yapıdaki arabaların hepsinden daha alçak bir hale gelmiştir.

Müzayedemize katılan otomobil ABD’den komple restore edilmiş şekilde 2009 yılında Key Museum tarafından ithal edilmiş ve trafik tescili yapılmıştır. Geldiği günden beri çok az kullanılmıştır (8000 km’de). Çalışır ve yürür vaziyettedir; Dünyada bile çok nadir bulunan Cord 810, çekme belgeli olarak İzmir Key Museum’da muhafaza edilmektedir.

1955 senesinde Buick Roadmaster ve Century yanında, daha ucuz fiyatlı ama diğer model gamındaki özellik ve lüks algısını aratmayacak şekilde, piyasadaki diğer arabalarla yoğun rekabet edebilecek daha uygun fiyatlı Special adında bir alt model daha yarattı. Yeni Special serisinde diğer modellerde olduğu gibi, alçaltılmış bir kaput ve çamurluk çizgisi, yeni ön ızgara, yeni kaput ve ön farlar, yenilenmiş arka stop lambaları bulunuyordu. 264 cui (4.4 Lt), 188 HP güç üreten V8 motor standart ekipman arasında yer alıyordu. 1955 Buick Special, genişletilmiş oturma alanı ile kendi sınıfında, bu fiyata alınabilecek en geniş ve konforlu araba haline gelmişti.

Müzayedemize katılan 1955 Buick Special Coupe 04/03/2016’da alınmış olup, şu anda ikinci sahibindedir. Nadir bulunan tek kapı gövde tipindeki araba, her şeyi ile orjinal ve daha 48.000 mildedir. Ön frenler disk ve havalıdır, hidrolik direksiyon bulunmaktadır. Ülkemizde az bulunan Buick Marka’sının güzel örneklerinden biri olan araba, hiç masrafsız olarak satışa sunulmaktadır.

Günümüzün ünlü ikonik 911 modelinin atası olan 356 model 1948-1965 yılları arasında üretilmiş olup, Porsche marka ambleminin ilk kullanıldığı model olmuştur. 1959’un sonlarına doğru hem araba stili, hem de teknik anlamda geliştirilen 356 A, artık 356 B (T5 ) modeli olarak ortaya çıkmıştır. Bu model gamında dışardan bakıldığında pek fark edilmese de, küçük ama önemli değişiklikler olmuştur. Ön tampon babaların büyümesi ile beraber, ön farlar da biraz daha yukarı doğru konumlandırılmışlardır. Ön sinyaller biraz daha yanlara doğru gelmiş, ön bagaj açma kolu bir yenilik olarak yerini almıştır. Arkada plaka lambaları biraz daha yüksek konumlandırılmış ve tampona entegre olmuş, geri vites lambaları daha aşağıda yerlerini almışlardır.

Müzayedemize katılacak olan bu nadide Alman Güzeli araç 2014 senesinde Amerika’dan ithal edilmiş olup, ERS Otomotiv tarafından kapsamlı bir restorasyondan geçirilmiştir, motor ve şase numaraları (Number Matched) fabrika çıkış numaralarıdır.

Ford Thunderbird, kişisel lüks sınıfta 1955-2005 yılları arasında üretilen bir araba olup, uzun süren üretim yılları boyunca 11 ayrı nesil olarak karşımıza çıkmaktdadır. İlk jenerasyon 2 kişilik iken, 1958 yılından itibaren 2. sıra koltuk model gamına eklenip arabanın biraz daha büyük bir hale gelmesini sağlamıştır. Üretimde kaldığı dönem boyunca toplam 4,4 milyon Thunderbird satılmıştır. Thunderbird 1961 model yılında 3. jenerasyon olarak yeniden dizayn edildi, alçaltılmış gövde adeta bir kurşun yapısını andırıyordu. Yeni 390 cui (6.4 lt) V8 300 HP’lik motor standart hale gelmişti ve 3 ileri otomatik vites ile büyük bir uyum içindeydi. 1961 model yeni Thunderbird piyasada çok tutuldu ve toplamda 73,051 adet satıldı. Aynı zamanda 1961 Ford Thunderbird, o yıl Indianapolis 500 yarışlarının öncü/güvenlik arabası olmuş ve halk arasında inanılmaz bir yer edinmiştir.

Müzayedeye katılacak aracımız bazı özellikleri :
Beyaz renkli aracımızda 390 cui motor bulunmaktadır. Otomatik şanzıman, hidrolik (swing) direksiyon ve fren sistemine sahip olan Thunderbird’de 8-Track teyp çalışır durumdadır. Deri döşemeleri orijinaldir. Cigar çizgiler bu otomobilin en tutulan model olmasının belirtisidir. 18-19 mayıs 2012 yılında Batı Anadolu Rallisi’nde kupa alma başarısı göstermiştir. Uzun yıllar bir müzede sergilenmiştir. TÜVTÜRK muayenesi vardır.

Ford Mustang, Ford Motor Company şirketi tarafından üretilmiş dünya çapında tanınan ve artık bir ikon haline gelmiş bir modeldir. Bir kompakt model olarak Ford Falcon modeli üzerine inşa edilmiştir. Mustang modeli Amerika’lıların “pony car” dediği büyük kaputlu ama kısa ve küt arka kısımlı spor araba sınıfında üretilmiş bir arabadır. Üretildiği zamanda, diğer Amerikan araba üreticilerini de bu sınıfta arabalar üretmeleri için cesaretlendirmiş bir modeldir. Sonrasında, G.M. Chevy Camaro, AMC Javelin ve Chrysler’in Barracuda modelleri hep Mustang’ten esinlenmiştir. 1964 yılında başlayan üretim ile beraber önceden planlanan satış rakamları ilk yıl için 100.000 adetten az olarak hesaplansa da, ilk 18 ayda 1.000.000 adetten daha fazla Mustang üretilmiştir.

1966 yılında 607.568 adet üretilen Ford Mustang’ın, Fastback modeli sadece 7.889 adet üretilmiştir. Üretim adedi az olan bu Mustang koleksiyonerler tarafından aranan bir modeldir. Ford Mustang Fastback’de o sene ön ızgaradaki logo daha büyüktür. Sis farları standart GT opsiyonuna eklenmiş, motor kaputunun hemen ucuna krom bir bar yerleştirilmiş ve üzerinde GT harfleri bulunan bir depo kapağı kullanılmıştır.

Müzayedemize katılacak olan 1966 Model Ford Mustang, Fastback gövde yapısı ile göz alabildiğince alımlı ve bir o kadar da sportif gözüküyor. 289 cui High Performance 8 Silindir, dereceli eksantrikli ve 300 HP’lik bir motora sahip arabada 5 İleri manuel Shelby şanzıman bulunuyor, ayrı- ca kilitli diferansiyel ve spor jantları var. En son 2017’de full restorasyon yapılarak mükemmel kondüsyona getirilmiştir. Araç 2008 yılında katıldığı tüm Klasik Otomobil Rallilerini 1. bitirerek, TOSFED tarafından 2008 yılı Klasik Otomobil Ralli TÜRKİYE Şampiyonu ilan edilmiş ve özel kupalar ile ödüllendirilmiştir.

Araç, STC’yi yaratan çekirdek kadrodan Ekber Onuk tarafından, 1969 model Anadol A1 şasisi üzerine 68 numaralı orijinal STC kupası oturtularak yapılmıştır. 2 litre Ford motoru ve 5 ileri Ford şanzımanı vardır. Dönüşüm ve arabanın ortaya çıkması sırasındaki yapılan çalışmalar ile ilgili olarak; tüm resmi projeler ve faturaların yanısıra bir döneme damga vurmuş kişilerin el yazılı notlarına kadar detaylı dosyası vardır. Ruhsattaki şasi numarası, 1969 A1’in orijinal faturasındaki numara ile aynıdır. Ekber Bey’in annesinin üzerine (İnci Onuk) alınan motor faturası da vardır. Dolayısıyla, müzayedemize katılan bu araç tamamen kayıtlı-belgeli olup TÜVTÜRK muayenelerinden senelerdir sorunsuz bir şekilde geçmektedir. Araç 2011-12 yılında, motor ve yürüyen hariç komple restore edilmiştir. Restorasyon sırasındaki kaporta, boya, döşemeler, elektrik tesisatı, saatler, iç-dış aksesuarlar Klasik Garaj’da yapılmıştır.

Chevrolet Corvette General Motors (G.M.) tarafından 1953 yılından itibaren üretilen spor bir arabadır. Araba orjinal olarak Harley Earl tarafindan dizayn edilmiş olup, sonrasinda Myron Scott adındaki yeni tasarımcı tarafından geliştirilmiştir. Araba ilk önceleri Flint, Michigan ve St. Louis, Missouri’de üretilmeye başlanmış, günümüzde ise sadece G.M.’un Kentucky’deki Bowling Green Fabrikası’nda üretilmeye devam etmektedir. Ulusal Corvette Müzesi yine aynı kentte olup, arabanın tarihi kutlamaları bu müzede yapılmaktadır.

Üretime başladığı 1953 yılından günümüze kadar 7 nesil/jenerasyon Corvette üretilmiş, bunlar C1’den C7’ye kadar adlandırılmışlardır. Her jenerasyonun kendi içinde değişik özellikte ve versiyonda farklı alt modelleri ortaya çıkmıştır. Günümüzde üretilen C7 versiyonu içinde yer alan ZR1 alt modeli, Corvette tarihinde kullanılan en güçlü motora sahip arabadır. Yıllar içinde, Corvette versiyonları bir çok ödül alıp Indianapolis 500 yarışlarında 1978’den beri eskort araba olarak yer almaktadır.

Amerika’da ve dünyanın bir çok ülkesinde Corvette Chevrolet markası altında satılırken, Avrupa ve Japonya’da Chevrolet markasından bağımsız kendi “Corvette” markası adı altında satışa sunulmaktadır. Araba coupe ve convertible gövde tipinde üretilirken, sedan versiyonunun üretimi günümüzde G.M. yöneticileri tarafından düşünülmektedir.

Corvette modeli esasında adını hafif ve ufak torpedo muhribinden almaktadır. (İsmini koyan Myron Scott’dur) İlk Corvette’ler Chevrolet’nin Flint.Michigan’daki Müşteri Dağıtım Merkezinde elde üretilmişlerdir. Dış gövde, o zamanlar için bir devrim sayılan fiberglasdan yapılmış, çünkü savaştan sonra çelik üretimine konan kotalar üretimin geleceği için başka bir malzeme kullanılmasını gerektirmiştir. Gövdenin altında kalan kısımlar standart Chevrolet malzemeleri kullanılarak üretilmişlerdir.

Müzayedeye konulan araba, 1970 Chevrolet Corvette T Top tavan modelidir. 350 cui Turbo Fire 300 HP V8 motora sahip arabada Turbo Hydra Matic otomatik şanzıman vardır. Ayrı- ca hidrolik direksiyon ve deri koltuklar olan Corvette mülemmel konumdadır.

Grand Prix, General Motors bünyesinde Pontiac markasının bir alt modeli olarak 1962-2002 yılları arasında coupe formunda, 1988-2008 yılları arasında ise sedan gövde tipinde üretilmiştir. Müzayede konuğumuz olan 1972 model Grand Prix Coupe’de olduğu gibi yeni ızgarası ve devasa kaputuyla çok göz alıcı bir hale gelmiştir. 400 cui V8 motor standart olarak sunulmakta olup, 454 cui motor opsiyoneldir. 1972 model yılında uygulanmaya başlayan Amerikan standartlarında arka tekerleğe iletilen net güç ön plana çıkmış 4 barel karbüratörlü V8 motor 250 HP güç üretir duruma gelmiştir. Turbo Hydramatic otomatik şanzıman, hidrolik direksiyon ve ön disk frenler de standart donanıma dahil edilmiştir.

Müzayede aracımız Amerikadan ithal edilmiş olup, ilk sahibinden alınmıştır. Hatasız, darbesiz orjinal 34.000 milde, ilk alınış faturasından Türkiye’ye ithal edilene kadar tüm bakım ve evrakları mevcuttur, ayrıca arabanın orjinal jantları da muhafa edilmektedir. Bütün bu özellikleri ile Türkiye’de tek olduğunu belirtmek lazımdır.

Alfa Romeo’nun olağanüstü başarılı arabası olan 105 serisinden sonra model gamı 1971 yılında yenilenmiş olan 2000 GTV ile daha da büyümüye başlamıştır. Bertone tasarımlı büyütülmüş 4 silindir 1,962 cc hacmindeki çift eksantrikli motor, geliştirmelerden sonra 130 HP güç üretirken, daha uzun dingil mesafesi ve 4 tekerlek disk frenleri ile oldukça güçlü ve güvenli bir araba haline gelmiştir. Müzayedemize konulan araç, Türkiye’ye ithal edilmiş olup, şu an 3. sahibindedir. Araç ile ilgili olarak son dönemde yapılan işlemler aşağıdaki gibidir;
- 4 yeni lastik,4 Ronal jant
- Şanjıman rektifiyesi
- Motor rektifiyesi 2x40 Weber karbüratör takımı, Almanya’da imal edilmiş olan STAGE 1 - FREE FLOW özel motor kafası (150hp güç için)
- İngiltere’den, en iyi yol tutuşunu elde edebilmek için ithal edilmiş olan HARVEY-BAILEY özel süspansiyon (4 helozon ve 4 BILSTEIN amartisör) ve arka viraj demir
- Motor içi dahil (tavan hariç) dış boya
- Özel deri SPRINT VELOCE ön koltukları
- Sıfır ön göğüs
- Analog görünümlü içi modern devreler ile değiştirilmiş olan radyo
- 2 adet CIBIE spot lamba
- “Sportivo” tamponsuz gövde (tamponlar mevcuttur)
- Yeni kapı ve cam lastikleri
- 1750 Spyder tipi komple direksiyon mili ve kutusu
- Komple revize edilmiş olan fren sistemi (merkez ve tekerlek fren silindirleri)

İlk sahibi tarafından 1979 senesinde İstanbul /Eyüpsultan’daki Tofaş Bayisi’nden satın alınmış olup, tamamen orijinal, fabrikasyon boyalı, değişen hiç bir parçası yok. Orijinal radyosu ve orijinal sağlık çantası, takım anahatar avadanlık kiti, orijinal Murat 131 broşürü, yedek anahtarları, orijinal fabrika camları ve silgeç marka silecekleri ile beraber sanki zaman kapsülünden çıkmış olarak bizleri bekliyor. Araç orjinal 40.000 km’de olup, bu kondüsyonda hatasız, orijinal bir eşinin zor bulunacağını düşünüyoruz.

E21 kasa BMW, meşhur 3 serisi ilk başlangıç versiyonu olup lüks kompakt araç kategorisinde Haziran 1975’ten 1983 senesine kadar üretilmiştir. Bu seneden sonra yerini E30 kasaya bırakmıştır. 323i model, E21 kasa içerisindeki en üst versiyon olup, 2.3 litre 6 silindir K-Jetronic fuel-injectionlu motora sahiptir. 0-100 km hızlanması fabrika verilerinde 8.7 saniye olup, son sürati 200 km/h civarındadır.

Müzayedemize katılan otomobil 1990’ların sonuna kadar ömrünü Almanya’da geçirmiş, daha sonra naklihane ile Türkiye’ye gelmiştir. Türkiye’de çok az kullanılmış ve iyi durumda kalmıştır. Daha sonra, 2012 yılında aslına tam uygun olarak restore edilmiştir. Restorasyondan sonra yaklaşık 1500 km yol yapmıştır. Gerek Türkiye’de, gerek Avrupa’da bu temzilikte ve kondüsyonda bir BMW 323i (E21 kasa) bulmanın çok zor olduğunu düşünüyoruz. Araba Beraberinde 15” Alpina jant/lastik takımı da verilecektir. Araçta 6 silindir 2.3 litre 143HP enjeksiyonlu motorun yanında açılır tavan, elektrikli aynalar ve 5 ileri vites opsiyonları vardır. Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesin’de muhafaza edilmektedir.

Porsche’nin en önemli modellerinden olan 911 SC (Super Carrera) Targa nadir bulunan güzelliklerdendir. Targa ismi İtalya Sicilya Adasındaki ‘Targa Florio’ yol yarışlarından gelmektedir. Bu yarışlarda Porsche marka olarak oldukça büyük başarılar elde etiiği için, yeni modele Targa ismini vermiştir. SC modeli Carrera 3.0 ile aynı mekanik aksamı kullanarak aynı çekicilikte arkadan itişli bir model olarak karşımıza çıkmaktadır.

Porsche 911 SC 3.0-litrelik bir motor ve Bosch K-Jetronic fuel injection sistemine sahiptir. Şanzıman, 5 ileri 915 tip olarak standart donanım listesinde bulunmaktadır. Bu şanzıman daha önceki Carrera modelinden farklı olarak, daha uzun vites aralılarına sahiptir, böylelikle daha az devirle, çevreyi daha az kirleterek daha yüksek torklu bir makine haline gelmiştir. 1978’de ilk çıkan SC modelleri 180 HP iken 1981’den sonra 204 HP’e çıkartılmış, bu sayede daha canlı bir performansa sahip olmuştur. Arabanın son sürati 240km/h civarındadır.

Müzayedemize katılan aracın bazı özellikleri : • 3.0 lt 6 silindir boxer motor • 5 ileri vitesli kısa geçişli 915 tip şanzıman • Açılır Targa tavanı (Targa Tavan Porsche de klasik olarak çok daha arana bir modeldir ve değerlidir.)

Satışa sunulan bu araç 2016’da eşi zor bulunan detayda bir restorasyon projesi ile tamamen Porsche fabrikasyon ayarlarında kondisyona getirilmiştir. Her bir parça yenilenmiş veya restore edilmiştir. (Motor, şanzıman, kaporta, iç döşeme, ön ve arka süspansiyon, elektrik sistemi, kalorifer sistemi, kilitler, camlar, direksiyon sistemi, kül tablası, güneşlikler, targa tavan, pedallar vs...)

Restorasyon sırasında soğutma sistemi ve şasi (Targa araçlar için gereken) takviyesi, yıllar içinde gerekli motor geliştirmelerinin tümü yapılmıştır. Tüm çizgileri, panel aralıkları Porsche değerinde, kazasızdır. Etiketleri tamamdır.

Renk Porsche 328 kodlu Gulf Blue dur. İçi Singer stilinde baskılı gerçek deridir.

Araçta kısa geçişli vites kolu, Nardi ahşap direksiyon (ayrıca Porsche orjinal direksiyon), Fuchs jantlar, yeni Michelin lastikler, yeni Varta akü, orjinal stepne, kriko, kullanım kitapçığı mevcuttur.

Motor ve şasi numaraları literatürde Number matched orjinaldir.

Mercedes-Benz SL serisi R107 kasa kodlu versiyon, ilk defa Nisan 1971’de tanıtıldığında otomobil endüstrisinde adeta bir devrim yaratmıştır. Fakat öncesinde bu segmentte haklı bir yer etmiş olan Pagoda’nın yerini almış olmak her zaman gözlerin ve tüm eleştirilerin bu yeni versiyona çevrilmesine neden olmuştur.

Müzayedemize katılan aracın bazı özellikleri : Bu model gamında kullanılan düz sıralı 6 silindir (Mercedes-Benz 280 SL) ile beraber, 3.5 litre M116 (Mercedes-Benz 350SL) ve 4.5-litre M117 (Mercedes-Benz 450SL) V-8 motorlar Mercedes Benz’in SL gövde tipine yeniden fokus olmasının en büyük göstergeleri olmuştur. Bahsi geçen motorlar daha fazla tork değerleriyle daha kolay ve pürüzsüz bir kullanım sağlamışlardır. Yeni SL eskisine göre daha hzlı ve atak olmasa da daha uzun vites aralıkları sayesinde daha sessiz ve sarsıntısız bir model olmuştur.

Ekim 1973’de dünya üzerinde yaşanan petrol krizi ile beraber mükemmel bir zamanda 2,8 litre çift eksantrikli motorlu 280 SL alt modeli model gamına eklenmiştir. Bu anlamda bir küçülme ile beraber mevcut Pagoda sahipleri de yeni 280 SL’e sempati ile yaklaşmışlardır. Böylece, 6 silindirli 280SL’in satışlarının beklenenden çok daha fazla olmasının yolu açılmıştır.

1980 yılında SL model gamı revizyona uğrayıp, dizayn olarak bir kaç şey değişse de esas değişim motor kaputunun altında yaşandı. Yeni teknoloji yansıtan bir takım yenilikler daha tutumlu ve daha hızlı bir SL’in ortaya çıkmasını sağladı. En büyük özellik, 5 ileri vitesli manuel şanzımanın standart olarak sunulmaya başlanmasıdır.

R107 kodlu Mercedes-Benz SL, değişik motor ve özellik seçenekleriyle klasik otomobil meraklılarının bu arabaları almaları için hala günümüzde çok popüler bir model olarak yerini korumaktadır.

Müzayedemize katılan 1980 model R107 kodlu Mercedes Benz 280 SL arabamız, 2. sahibinden, A’dan Z’ye restore edilmiş Avrupa versiyonu olup, otomatik vitesli, soft top cabriolet olmasının yanında orjinal hardtop’a da sahiptir. Orjinal Becker Radyosu ve deri koltukları ile mükemmel kondüsyondadır. Motor: 2,7 litre, sıralı 6 silindir, üstten çift eksantrikli, 12 valfli, K jet Enjektörlü ve 188 HP olup, 240 NM tork üretmektedir. Araba 1,500 kg ağırlıktadır.