KİMLER YOK Kİ?

İSTANBUL KLASİK OTOMOBİLCİLER DERNEĞİ
KLASİK OTOMOBİL KULÜBÜ
KLASİK ARAÇLAR SPOR KULÜBÜ
ANKARA KLASİK OTOMOBİLCİLER KULÜBÜ
ANADOL KULÜBÜ
BURSA KLASİK OTOMOBİLCİLER DERNEĞİ
URAL ATAMAN MÜZESİ
R. M. KOÇ MÜZESİ
KEY MUSEUM
ERCİYES KLASİK OTOMOBİL DERNEĞİ
KLASİK MERCEDES KULÜBÜ
KOCAELİ KLASİK OTOMOBİL KULÜBÜ
BİL KULÜBÜ
KLASİK GARAJ MOTORLU TAŞIT BAKIM ONARIM
MEHMET ARSAY KLASİK OTOMOBİL MÜZESİ
CLASSIC CHEVROLET WING CLUB
AÇIK HAVADA SİNEMA 
FİLM OTOMOBİLLERİ
TOFAŞ İLK KLASİK OTOMOBİLCİLER DERNEĞİ
VOLKSWAGEN KAPLUMBAĞA OTOMOBİL DERNEĞİ
TRAKYA KLASİK OTOMOBİLCİLER DERNEĞİ
TRABANT TÜRKİYE
DELTA TEKNOLOJİ MÜZESİ
KUZEY KIBRIS KLASİK VE SPOR OTOMOBİL KULÜBÜ
ANTALYA KLASİK OTOMOBİL KULÜBÜ
ARTAM KOLEKSİYONU
FORD M  CLUB
T.C İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ
İSTANBUL OFF ROAD KULÜBÜ
TUVTURK
TUVSUD
RENAULT 12 KULÜP
TURİNG
LEVENT VARDAL SERGİSİ
İTFAİYE ARAÇLARI
POLİS OTOMOBİLLERİ
AMBULANSLAR
ASKERİ ARAÇLAR
KLASİK KAMYON - KAMYONETLER
OTOBÜSLER
KLASİK MOTORSİKLETLER


Dünyaca Ünlü ‘Custom’ klasik otomobil tasarımcısı ustası ve Celebrity Kustoms’ın Yaratıcısı John D’agostino İstanbul’da ..

2019 yılında ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Klasik Araç Festivali bünyesinde bizlerle birlikte olacak olan John D’agostino, Pittsburg California’da doğmuş olan ve şu anda hala California Discovery Bay ‘de yaşayan ‘Custom/Kendine özgü modifiye edilmiş’ klasik otomobiller tasarlayan ve yapan, aynı zamanda bu konuda dünyaca ünlü “Celebrity Kustoms” firmasının kurucusudur. Bu konularda çalışmaya model/maket otomobiller üzerinde çocukken başlamıştır.

John esasında bu konularda oldukça şanslıydı, çünkü doğduğu şehir olan California Pittsburg ve yakınlardaki, Antioch şehirleri onun delikanlılık zamanlarında Amerika’da yeni bir akım olan Custom Car konusunda oldukça iddialı ve ünlü şehirlerdi.1950 ve 1960’lı yıllarda Barris, Bailon ve Winfield gibi bu konulardaki ünlü isimlerin yarattığı custom otomobiller bölgesel otomobil fuarlarında ve çeşitli etkinliklerde sergileniyordu.

Yaptığı arabalarda Barris, Winfield, Hines,Starbird ve Watson’dan etkilenmiştir. Kendisinin ilk Custom otomobili Pittsburg’da Frank DeRosa tarafından yapılmış olan 1956 model alçaltılmış, iki tonlu mor ve beyaz renkli hardtop bir Chevy idi. John bu otomobiliyle Lise’ye gitmeyi çok severdi, aynı zamanda otomobilini tüm yerel etkinliklerde sergilerdi.Phoenix Arizona’da Üniversite’ye başladığında inci beyazı ve altın renkli custom bir 1963 Model Pontiac Grand Prix ile caddelerde dolaşırken otomobile monte edilmiş olan 45’lik pikaptan o günün moda şarkılarını çalıyordu..

Üniversite’yi bitirmeden az önce kendisine yepyeni bir 1970 model Pontiac Grand Prix sipariş etti, otomobili o zamanlar çok ünlü olan Concord California’daki Art Himsl isimli boya atölyesine kendi istediği şekilde yaptırmak için götürdü. 1970 Oakland Roadster Show’da sergilenen otomobili en iyi Custom ödülünü aldı. Araba, alçaltılmış ve değişik altın rengi ve mandalina renklerinin değişik tonlarında boyanmıştı, o zamanlarda bile otomobilde D’Agostino’nun kendi tasarımı olan krom telli jantlar vardı.Bu arabayı 1970-1971 yıllarında Amerika’nın batı kıyılarındaki tüm otomobil fuarlarında ve showlarında sergiledi.

2 tane eski stilde custom otomobiliyle (siyah 1949 Oldsmobil Coupe ve 1960 lacivert/İnci beyazı Buick) birlikte John yeni bir 1972 model Boattail Buick Riviera alıp daha farklı ve çılgın bir custom otomobil yapmak üzere yine Himsl atölyesine götürdü. Otomobilde istenilen değişiklikler yapıldıktan sonra, 1972-1973 sezonunda Uluslararası Sınıf Şampiyonu seçildi.1973 yazında, John ünlü custom otomobil yaratıcısı Bill Hines ve oğlu Mike ile Los Angeles’da zaman geçirdi. Bir gece birlikte American Graffiti filmini izlediler, filmdeki 1951 Mercury’den çok etkilenen John böyle bir araba yapmaya karar verdi. Aradığı otoombili buldu ve onun üzerinde değişikilikler yapmaya başladı. İlk defa otoombilinin tavanını kesip alçalttı, 1954 Pontiac ızgarasını taktı, 1952 Lincoln’ün arka stop lambaları, 1953 Buick farlarını monte etti. Bu yaptıkları birden çok marka ve modelin aynı otomobilde farklı kısımlarının modifikasyonu ile elde edilmiş ilk örneklerden biriydi.

Daha sonraki yıllarda değişik model ve marka custom otomobil yapan John, katıldığı tüm showlarda ilgi odağı oldu ve bir çok ödül kazandı. Aşağıda John D’Agostino tarafından tarsarlanmış ve yapılmış olan bazı aotomobillerin fotoğraflarını görebilirsiniz. Halihazırda İzmir Key Museum Klasik Otomobil Müzesi envanterine dahil olan ve Festivalimizde sergilenecek 1975 Model Stutz Bearcat da John D’Agostino’nun en sevdiği eserlerinden biridir...


1940 Cadillac Sophia

John D'Agostino

John, Dünyada Custom araba konusunda en çok ödül alan tasarımcıdır.Aldığı Ödüllerden en önemlileri ‘Dünyanın en iyi Custom otomobili’, ‘En güzel custom otomobil’, ‘En prestijli custom otomobil’ ve benzerleridir. Aynı zamanda MTV, Speed, Discovery Channel ve The Vintage Vehicle show gibi televizyon show pogramlarında bir çok dizi ve programda yer almıştır.


1940 Cadillac Sophia

1940 Cadillac

Sophia

1940 Mercury Stardust

1940 Mercury

Stardust

1936 Auburn Speedster Boattail Great Gatsby
1936 Auburn Speedster Boattail

Great Gatsby

1968 Buick Riviera Pantheon

1968 Buick Riviera

Pantheon

1975 Stutz BearCat

1975 Stutz

BearCat

1975 Stutz BearCat

1975 Stutz

BearCat

1975 Stutz BearCat

1975 Stutz

BearCat

Back to top